Rolki czy wrotki dla początkujących – jak to rozpoznać?

Każdy rolkarz był kiedyś na tym etapie: etapie pierwszych lekcji i pierwszych przejażdżek. Dla początkującego skatera utrzymanie równowagi i przejechanie kilku metrów to największe osiągnięcie podczas treningu. Później przychodzi czas nauki zatrzymywania się, czyli sztuka chwytania napotykanych elementów infrastruktury, gdy nie uda się na czas użyć hamulca, bo równowaga znów ucieka.

Chwile, gdy osiągana prędkość jeszcze przeraża, zamiast przynosić uczucie odprężenia, są częste podczas odbywania pierwszych lekcji. Oszołomienie można też czuć już wcześniej: podczas wizyty w sklepie sportowym, podczas poszukiwań pierwszej pary rolek, podczas zastanawiania się czy rolki czy wrotki są lepsze dla początkujących.

Rolki i wrotki dla początkujących – mają kilka cech szczególnych

Prawdopodobnie, dla oczu rolkarza-amatora wszystkie rolki wyglądają łudząco podobnie. Jednak wybierając się na łowy, których owocem ma być początek nowego hobby, dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę, szukając modelu odpowiedniego na pierwsze lekcje i samodzielne przejażdżki. Oferta wysuwana przez licznych producentów może dezorientować swoją estetyczną rozmaitością – ale przystępując do zakupów, na ozdobność należy patrzeć w ostatniej kolejności.

Pierwsze rolki lepiej wybierać w sklepie stacjonarnym, gdy jest możliwość przymierzenia kilku upatrzonych modeli – i szybka weryfikacja, czy stopy czują się komfortowo w danych butach do jazdy. Buty powinny być wykonane z dobrej jakości tworzywa. Warto też upewnić się, że ich zakładanie, zapinanie mocowań nie sprawia większych trudności. Żeby rozglądać się w odpowiednim dziale, warto na początek zapytać, gdzie znajdują się rolki rekreacyjne – czyli przeznaczone do prostej, niezobowiązującej jazdy.

Rolki dla początkujących można poznać w ogromie wielu propozycji między innymi po tym, że są wyposażone w hamulec – doświadczeni rolkarze, a zwłaszcza ci, którym zależy na jeździe wyczynowej, wybierają buty pozbawione takiej pomocy. Ponadto, rolki dla początkującego skatera poznaje się po kółkach. Po pierwsze, powinny być one dość małe, bo mniejsza średnica kół to znak, że rolki nie będą rozwijać zbyt dużych prędkości. Po drugie, rolki dla kogoś, kto dopiero uczy się na nich poruszać, powinny być też miękkie – to sprawia, że przejażdżka jest bardziej komfortowa dla stóp, bo wstrząsy są amortyzowane.

Więcej na temat tego dylematu poczytasz tutaj: https://www.asport.pl/poradniki/84/rolki-czy-wrotki-co-wybrac-i-dlaczego-/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *