Szpatułko-łyżeczki – pomoce każdego laboranta

W przestrzeni laboratorium nietrudno natknąć się na niebezpieczne substancje – cała praca osób zatrudnionych w takim miejscu opiera się właśnie na posługiwaniu się na tka sprytnym posługiwaniu się poszczególnymi substancjami, by inne, poprzez wywołaną reakcję, pozwoliły badaczom wyciągnąć konkretne wnioski.

Taka praca opiera się oczywiście na ostrożności i precyzji – i dlatego musi odbywać się przy pomocy specjalnie skonstruowanych akcesoriów.

Szpatułko-łyżeczki, czyli jak wziąć się do laboratoryjnej pracy

Niebezpieczeństwo związane z chemicznymi odczynnikami polega na tym, że mogą wchodzić w reakcje – także z, przykładowo, ludzką skórą. Między innymi dlatego praca w chemicznym laboratorium opiera się na wykorzystywaniu rozmaitych akcesoriów – także po to, by przenosić konkretne dawki chemicznych substancji. Jedną z takich pomocy, w pewnych sytuacjach niezastąpioną, jest szpatułko-łyżeczka. To narzędzie, sporządzane zazwyczaj ze stali szlachetnej. Jak sugeruje podwójna nazwa, taka pomoc spełnia dwie funkcje – ponieważ z każdej strony jest zakończona inaczej. Jedna końcówka ma formę spłaszczonej szpatułki, drugie – maleńkiej, ale głębokiej łyżeczki.

Szpatułko-łyżeczka może mieć jednak różną długość – i to przede wszystkim ta cecha różnicuje poszczególne modele. Przede wszystkim, bo niektóre rodzaje szpatułko-łyżeczek mogą mieć końcówki o zdecydowanie większych wymiarach, a co więcej – końcówka z łyżeczką może być nieco odgięta. Oczywiście ta różnorodność modeli stawia nabywców takich pomocy w komfortowej sytuacji – bo kompletując wyposażenie własnego laboratorium mogą mieć pewność, że zdobywają takie akcesoria, które rzeczywiście najlepiej sprawdzą się podczas podejmowania konkretnych prac, w połączeniu z innymi używanymi naczyniami i pojemnikami.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szpatułko-łyżeczką można nabrać zarówno nieduże ilości cieczy, jak też sypkich substancji. Za jej pomocą można nabrać także pewnej porcji takiej substancji, która ma stałą konsystencję, ale pod wpływem topnienia poddaje się działaniu narzędzi.

Szpatułko-łyżeczki mogą być także sporządzone z plastiku, ale oczywiście charakter tworzywa zmienia nieco zakres zastosowań takiej pomocy. Z całą pewnością są jednak tańsze od metalowych narzędzi, dlatego warto zadbać, by trafiły do laboratoryjnego wyposażenia, bo w wielu sytuacjach na pewno się przydadzą.

Szpatułko-łyżeczki to narzędzia dwufunkcyjne, ale oczywiście można nabyć i zwyczajne łyżki i szpatułki – wszystko zależy niemal wyłącznie od preferencji.

Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *