Wyczynowa jazda na rolkach – o czym warto wiedzieć?

Łyżworolki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, gdyż oferują zaskakująco dużą swobodę. Są one łatwe w przenoszeniu i nie ważą wiele, dlatego bez problemu można wziąć je z sobą, na przykład, do parku.

Większość pasjonatów rolek skupia się przede wszystkim na jeździe rekreacyjnej, nie zwracając szczególnej uwagi na zwrotność i potencjalną prędkość, którą można na nich osiągnąć. Jeśli jednak interesuje nas jazda wyczynowa, to powinniśmy pomyśleć nad stosownym sprzętem, który zapewni prawidłowe warunki do rozwijania naszych umiejętności. O czym tu konkretnie mowa?

Jak wygląda jazda wyczynowa na rolkach?

Z technicznego punktu widzenia, jazda agresywna oraz opanowanie poszczególnych tricków na łyżworolkach nie różni się wiele od innych środków lokomocji, jak rowery czy deskorolki. Nie oznacza to jednak, że doświadczenie przekłada się z jednego sprzętu na drugi – wręcz przeciwnie, złe nawyki mogą utrudnić nam naukę jazdy na rolkach wyczynowych.

Podstawą jest tutaj balans, gdyż często będziemy zmuszeni do jazdy wyłącznie na jednej nodze. Utrzymanie równowagi bywa ciężkie, lecz z biegiem czasu powinniśmy rozwinąć głębokie mięśnie brzucha, odpowiedzialne za prawidłowe i dynamiczne zmiany pozycji ciała. Rzecz jasna, nasza uwaga będzie musiała być podzielona także na wykonywane akrobacje.

Nie ma sensu porywać się z motyką na słońce – jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać dany trick, lepiej jest podjąć się treningu powoli i z odpowiednią asekuracją, niż doprowadzić do kontuzji. Jazda wyczynowa na rolkach to sztuka, którą z uwagi na liczne niuanse i innowacje, doskonalić można przez całe swoje życie.

Wpływ rolek na osiągi podczas jazdy

Choć standardowe łyżworolki są dobre na start, to jak najszybciej powinniśmy wyposażyć się w wyspecjalizowane modele do tricków i freestyle. Rolki wyczynowe co prawda są nieco droższe od swoich zwyczajnych odpowiedników, lecz dzięki temu wyróżniają się znacznie dokładniejszym wykonaniem, które stoi na prawdziwie profesjonalnym poziomie. Jest to kwestia solidnej konstrukcji, a także kilku specjalnych modyfikacji.

Dobre rolki wyczynowe posiadają specjalne wzmocnienia, które stabilizują stopę oraz kostkę. Poza tym, cechują je wytrzymałe, odporne na ścieranie kółka, które w połączeniu ze wzmocnioną ramą, ograniczają uderzenia przenoszące się na nogę. Rolki do jazdy agresywnej przystosowane są także do dużych prędkości oraz amortyzowania upadków, dzięki czemu jest to idealny wybór dla każdego zwolennika tej aktywności w nieco bardziej ekstremalnym wydaniu.

więcej na ten temat przeczytasz na:? rolki.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *